top of page

Teraryum

Workshop

Elleriniz toprağa değsin..

Teraryum Nedir ?

teraryum, terrarium, minyatür bahçe, minyaturbahce, bonsai, sukulent, teraryum malzemeleri ankara, teraryum malzemeleri istanbul, teraryum malzemeleri izmir, teraryum istanbul, teraryum malzeme, teraryum için gerekli olanlar, teraryum malzemeleri bursa, teraryum malzemeleri konya

    Teraryum fanus, kavanoz ya da akvaryum gibi alanlarda, kuru bir habitatın taklit edildiği doğal ortamlara verilen addır. Teraryumlar ülkemizde yeni yeni popülerleşmiş olsa da geçmişi 1830’lara dayanıyor. O yıllarda Londra’da yaşayan ve bitki tutkunu olan Ward’ın bitkileri dönemin Londra’sının kirli havasından zarar görmeye başlamış. Ward bir gün bir kavanozun içindeki  toprak kalıntısında yeni filizlerin yeşerdiğini görmüş.  Bu deneyim  adını Nathaniel Ward’dan alan Wardian Case’lerin gelişmesinde rol oynamış.  Modern teraryumların atası olan Wardian Case’ler  o yıllarda Avrupa’da oldukça popüler olmuşlar. Teraryumlar dekorasyon objesi olarak ve ülkeler arası bitki taşımacılığında da sıkça kullanılmaya başlanmışlar.

 

    Günümüzde çok popüler dekorasyon objeleri haline gelmiş olsalar da teraryumların küçük ekosistemler olduklarını bilmek ve bu ekosistemlerin ihtiyaçlarını karşılamak önemlidir.

Teraryum Workshop

   Teraryum (terraium) Latince bir kelimedir. Latince’ de bir ‘’terra’’ toprak, ‘’arium’’ akvaryum demektir. Teraryum ise toprak akvaryum anlamına gelmektedir. Teraryumlar bir nevi ekosistemi taklit etmektir aslında. Doğadan ilham alıp fanuslar içesinde minyatür ekosistemler oluşturabilir, hayalinizdeki bahçeleri seramik kaplar ya da cam fanuslar içerisinde tasarlayabilirsiniz.

 

    Hem tasarım ruhunuzu geliştirebilir hem de bitkiler ve toprakla vakit geçirirken şehir yaşamının verdiği stresi, negatif enerjiyi uzaklaştırabilirsiniz. Tasarımı size ait olan teraryumunuzu, evinize/işyerinize götürüp sevgiyle bakmayı isterseniz,tek başınıza, sevdikleriniz ile, ya da arkadaş grubu ile Minikbahcem workshopuna bekleriz.

MİNİKBAHCEM WORKSHOP/ATÖLYE İÇERİK

  • Teraryum nedir?

  • Teraryum ve sukkulent minibahçelerde hangi bitkiler kullanılmalı ?

  • Teraryum ve sukkulent minibahçelerde kullanılan malzemeler neler ?

  • Teraryum nasıl yapılır ?

  • Teraryum bakım önerileri ve bitkilerin ihtiyaçları neler ?

  • Teraryum workshop sırasında kullanılacak tüm malzeme ve bitkiler tarafımızdan temin edilecektir.

  • Yaklaşık 2 saat süren teraryum workshop, kişiye özel veya grup halinde yapılmaktadır.

  • Teraryum workshop süresince keyifli vakit geçirecek, teraryum ve bitkiler hakkında bilgiler edinecek ve en önemlisi kendi tasarladığınız teraryuma bakmanın keyfine varacaksınız.

teraryum, terrarium, minyatür bahçe, minyaturbahce, bonsai, sukulent, teraryum malzemeleri ankara, teraryum malzemeleri istanbul, teraryum malzemeleri izmir, teraryum istanbul, teraryum malzeme, teraryum için gerekli olanlar, teraryum malzemeleri bursa, teraryum malzemeleri konya
bottom of page