top of page

Teraryum

&

Minyatür Bahçe

"Büyük Mutluluklar, küçük şeylerle gelir."
Yaşam boyu bahçecilik gibi ama çok daha küçük boyutta!: Teraryum & Minyaturbahce

Teraryum & Minyatür Bahçe Nedir ?

Minyaturbahce yada teraryum, cüce ve minyatür, yavaş büyüyen bitkilerden oluşur. Bitkinin büyüme hızını (olgun halinin boyutunu değil) 2 terim tarif eder."Cüce (dwarf)" bitkinin yılda 1 ile 6 inç arasında büyüdüğü anlamına gelir. "Minyatür" ise bitki yılda 1 inç'ten daha az büyüyor demektir.

Gerçekçi, yaşayan bahçe görüntüsü vermek için bitkiler bir kapta en az bakımla 6 yıl kadar dayanabilecek mini aksesuarlarla birleştirilir.

 

Minyatür bahçeler cüce ağaç ve çalılarım kullanılması ile yapılmaktadır. Minyatür bahçe bitkileri küçük yapraklı, yavaş büyüyen bitkiler olup ışık ve su gereksinimleri dikkate alınarak hazırlanan zemin ile uyumlu olmalıdırlar.

 

Gerçekçi bir görünüm kazandırmak, sürdürülebilir ve yaşayan bir sistem oluşturmak için kullanılacak aksesuar ve diğer unsurların gerçek boyutlarına uygun ölçekler ile küçültülmüş ve ölçekli biçimde yerleştirilmiş olmalıdır.

teraryum, teraryum malzemeleri, minyaturbahce, kokedama, geometrikfanus, fanus, terrarium, teraryum workshop, minyatür bahçe, teraryum satin al

Minyatür Bahçe Tarihçesi

teraryum, teraryum malzemeleri, minyaturbahce, kokedama, geometrikfanus, fanus, terrarium, teraryum workshop, minyatür bahçe, teraryum satin al

Minyatür bahçeciliğin tarihçesi bonsaiyi -minyatür bir ağaç ya da çalı yetiştirme sanatını- da kapsar. Bonsai ile bitkinin kökleri ve dalları sığ bir kaba sığacak şekilde seçilerek budanır. Böylece bitki küçük büyümek için kandırılır.

Bonsai Çin'de Tang Dynasty (İsa'dan sonra 618'den 917'e) sırasında başlamıştır. Çin efsanelerine göre Han Dynasty'deki (İ.Ö. 206-İ.S. 220) bir imparator, sarayının penceresinden imparatorluğunu izleyebilmek için bir miyatürünü yaptırmıştır. Bütün bahçesini dağlar, vadiler, nehirler, göller ve ağaçlara çevirirken bu sanatın kendisine ait olduğunu iddia etmiştir. İmparatorluğuna bir tehdit olarak görüleceğinden ve ölümle cezalandırılabileceğinden hiç kimseye minyatür bir bahçe yapma izni verilmemiştir.

Tren yolu bahçeciliği 1860'daki tam boy tren yollarından beri görülmektedir. Halkı etkileyip gerçek olanları satabilmek için model trenler yapılmıştır. Dışarıda tren yolları ve bahçelerde çalıştırılmıştır.

Bugünkü yeni minyatür, cüce ağaç ve çalıların bolluğu ile minyatür bahçecilik çok daha kolay ve ulaşılabilir hale gelmiştir. 2 yeşil baş parmak? geçtiğimiz 10 yılı neyin işe yaradığını göstermekle harcamıştır, böylece bahçe meraklılarının uğraşmasına gerek kalmamıştır. Ayrıca "kendi kendine yap" takımları bunu çok daha eğlenceli, hızlı ve kolay hale getirmiştir!

Nerede Yapılabilir ?

Doğru bitkilerin seçilmesi durumunda her yerde yapılabilir.

 

Bitkiler belirli koşullar altında evrimleşir ve yaşama ortamının özel koşullarının devamına gereksinim duyarlar. Bitkiler biz insanlar gibi özel bazı ihtiyaçlarının karşılanması durumunda yaşamlarını sürdürebilir.

 

Bitkilerin direk güneş, gölge, dolaylı ışık, nemli veya kuru toprak, iç ortam ve dış ortam sıcaklık vb gereksinimleri karşılanmalıdır.

İç ve Dış Ortam Bitkilerinin Farkları Nedir?

 

İç ortam bitkileri yaklaşı 15oC düzeyinde tüm yıl boyunca süreklilik gösteren “tropikal” sıcaklığa gereksinim gösterirler. Kış şartlarında ve dış ortamda canlı ve yeşil kalabilen bitki türleri ise aha sınırlı sayılarda kalmaktadır.

teraryum, teraryum malzemeleri, minyaturbahce, kokedama, geometrikfanus, fanus, terrarium, teraryum workshop, minyatür bahçe, teraryum satin al

Canlı Minyatür Bahçeler Ne Kadar Süre Yaşar ?

teraryum, teraryum malzemeleri, minyaturbahce, kokedama, geometrikfanus, fanus, terrarium, teraryum workshop, minyatür bahçe, teraryum satin al

​Minyatür bahçeler uzun yıllar yaşatılabilir. 10 yıl veya daha uzun süreler yaşatılan minyatür bahçeler bulunmaktadır. Kap içerisinde oluşan kalabalık kök yapısı bazı bitkiler için sorun oluşturmayabilir ancak bazı bitkilerin yeniden dikimi gerekebilir.

 

Ancak cansız olan minyatür bahçeler için süre kısıtlaması yoktur. Doğru kullanım ile çok uzun süre kullanılabilir.

Minyatür bitkileri taklit eden veya bu bitkilere benzerlik gösteren biberiye gibi otlar mevsimine uygun olarak kullanılabilir. Lavanta bitkisi de bu amaçla kullanılabilecek bitki türlerindendir.

bottom of page